Za nebezpečnú strechu zodpovedá majiteľ

Za nebezpečnú strechu zodpovedá majiteľ

Strešné ochranné prvky pomáhajú predchádzať zraneniam či škodám, ktoré v zime spôsobuje topiaci sa sneh a ľad. Výhodou je, že protisnehovú ochranu možno osadiť aj dodatočne.

Množstvo striech nedisponuje dostatočnou protisnehovou ochranou, a to dokonca aj v klimatických podmienkach, ktoré si to priam žiadajú. Topiaci sa sneh a ľad sú preto každú zimu skúškou kvality a bezpečnosti strechy. Valiaca sa masa snehu a ľadu môže pri hladších povrchoch a poddimenzovanom alebo úplne absentujúcom počte strešných detailov spôsobiť škodu na majetku, či dokonca úraz.

Za vzniknutú škodu je pritom právne zodpovedný majiteľ alebo správca domu, ktorý si nesplnil svoje povinnosti a nezabezpečil strechu riadne proti sklzu snehu.

Ak ste minulú zimu čelili podobným problémom, odporúčame zvážiť doplnenie alebo realizáciu prvkov ochrany pred zosuvom snehu. Z hľadiska ceny aj jednoduchosti montáže je vždy výhodnejšie myslieť na montáž strešných doplnkov v dostatočnom predstihu ešte pred jej realizáciou.

Protisnehové zábrany možno však umiestniť aj dodatočne.

Protisnehovú ochranu navrhuje odborník

Návrh skladby strešného plášťa vrátane doplnkov má vždy vykonať skúsený projektant. Vie správne navrhnúť množstvo a rozmiestnenie snehových zábran v závislosti od snehovej oblasti, sklonu strechy, ale aj materiálu a formátu krytiny.

Snehové zábrany CREATON

Keramická strešná krytina CREATON sa vyznačuje nielen vysokou kvalitou jednotlivých modelov škridiel, ale aj spoľahlivým systémom strešných doplnkov. CREATON ponúka viacero riešení pre zaistenie bezpečnej strechy v zimnom období. Základným nosným prvkom je vždy základná škridla, na ktorú sa osadzujú ďalšie držiaky podľa zvoleného protisnehového systému. Z dôvodu vyššej únosnosti je táto škridla hliníková.

Snehové zábrany s mrežou svojím vzhľadom a farebným prevedením ladia s farbou krytiny, pričom poskytujú spoľahlivú ochranu pred padajúcim snehom.

snehové zábrany s mrežou

Guľatina nachádza vďaka vyššej únosnosti uplatnenie v oblastiach, ktoré sú bohaté na sneh. Na umiestnenie guľatiny na strechu slúži špeciálna škridla s kovovým hákom.

Tyčová protisnehová ochrana sa používa najmä v oblastiach s výdatnými snehovými zrážkami. Uložená v jednom alebo viacerých radoch znemožňuje nahromadenému ťažkému a mokrému snehu nekontrolovateľne sa sunúť nadol.

Kovové háky sú vyrobené z pozinkovanej ocele s farebnou povrchovou úpravou v závislosti od farby strešnej krytiny. Používajú sa na rovnomerné rozloženie snehu po celej ploche strechy. V závislosti od miestnych podmienok ich možno použiť aj v kombinácii s ďalšími systémami snehových zábran.

guľatina

tyčová protisnehová ochrana

kovové háky

Nenechajte si ujsť nové články.

Odoberajte novinky do mailu
Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.