Súťaž o originálne návrhy fasád pozná víťazov

Súťaž o originálne návrhy fasád pozná víťazov

Spoločnosť EQUITONE vyhlásila výsledky 4. ročníka študentskej súťaže o návrh originálnych odvetraných fasád. Do finálového kola v akademickom roku 2016/2017 postúpilo 15 projektov. Na základe hodnotenia odbornej poroty získal prvenstvo Bc. Andrej Tibenský za návrh univerzitnej budovy – študentského centra.

„Záujem študentov o súťaž a možnosť spoznať fasádne obklady či doplnky EQUITONE hodnotím pozitívne. Hoci sme v porovnaní s minulými rokmi mali menej projektov, kvalitatívna úroveň prác bola aj tentokrát minimálne taká dobrá, ako v minulosti,“ hodnotí Juraj Palamarčuk, projektový manažér EQUITONE pre Slovenskú republiku. Slávnostné vyhlásenie výsledkov spojené s odovzdávaním cien sa uskutočnilo na pôde Stavebnej fakulty Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave.

Každá súťaž má pre študenta zmysel

Do súťaže Equitone – originálne odvetrané fasády sa už tradične mohli zapojiť študenti 5. ročníka odboru architektonické konštrukcie a projektovanie na Stavebnej fakulte STU. Ich úlohou bolo spracovať projektovú dokumentáciu pre stavebný projekt a následne pre realizačný projekt existujúceho alebo fiktívneho objektu. Podmienkou bolo použitie obkladového materiálu Equitone na fasádu a aspoň jedného okruhu detailov značky EQUITONE. Odbornú porotu najviac zaujal projekt Bc. Andreja Tibenského.

„Myslím si, že každá súťaž má pre nás študentov zmysel a dokáže nás niekam posunúť, aj preto som túto príležitosť využil. Mojou motiváciou pre prihlásenie bolo jednak zadanie, ale aj možnosť vypracovať projekt, ktorý má iný rozmer. Nie je to len študentská práca, ktorú po semestri odložím do zásuvky. Mal som možnosť bližšie spoznať obklad EQUITONE, hoci som sa s ním stretol už aj predtým, a pokúsiť sa vyriešiť fasádu tohto typu s týmto materiálom,“ vysvetľuje Andrej Tibenský.

Zaujímavá kombinácia skla a obkladového materiálu

Víťaz súťaže nenavrhoval samotnú architektúru univerzitnej budovy – študentského centra, ale riešil technickú stránku a celé poňatie a koncept projektu. Študentské centrum je založené na železobetónovej základovej doske, nosný systém je skeletový s monolitickými železobetónovými stĺpmi a monolitickými predpätnými stropnými doskami. Obvodový plášť je tvorený v prevažnej časti z hliníkových profilov a tepelnoizolačného trojskla. Doplnkové konštrukcie a časť fasády je riešená ako odvetraná fasáda s vláknocementovým obkladom EQUITONE Tectiva.

„EQUITONE fasádne dosky sú moderný materiál so širokou farebnou škálou. Okrem prírodných odtieňov ponúka firma rôzne farebné variácie, vďaka čomu vieme architektúru budovy  vyskladať pomerne jednoducho, efektne a zaujímavo. Navyše je to materiál s výbornými vlastnosťami,“ vyzdvihuje pozitíva fasádnych dosiek Andrej. Zastrešenie objektu tvorí zelená strecha s extenzívnou vegetáciou.

Ceny odbornej poroty:

1. miesto: 500 eur – Bc. Andrej Tibenský (univerzitná budova, študentské centrum)
2. miesto: 400 eur – Bc. Denisa Šujanová (základná škola)
3. miesto: 300 eur – Bc. Marianna Timurová (administratívna časť hotela)

Všetci študenti, ktorí sa do súťaže zapojili, boli odmenení predplatným časopisu ASB.

1. miesto Andrej Tibenský, Stavebná Fakulta STU v Bratislave
Univerzitná budova – študentské centrum

5-Andrej-tibensky

2. miesto Denisa Šujanová, Stavebná Fakulta STU v Bratislave
Základná škola

7-Denisa-Šujanová

3. miesto Marianna Timurová, Stavebná Fakulta STU v Bratislave
Administratívna časť hotela

2-Marianna_Timurova

Nenechajte si ujsť nové články.

Odoberajte novinky do mailu
Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.