Sociálne byty a park La Petite Senne

Sociálne byty a park La Petite Senne

Park La Petite Senne ponúka útočisko v surovom mestskom prostredí. Mesto Molenbeek-Saint-Jean (Bruselský región) poverilo architektov úlohou vytvoriť tri sociálne byty a veľké mestské námestie.

Koncepcia revitalizácie námestia vychádzala z charakteru otvoreného priestoru, na ktorom bola rozpoznateľná trasa dávnych tokov rieky Senne. Cieľom bolo vytvoriť verejne prístupný areál, ktorý bude obklopený rozmanitými budovami: skladmi, obytnými budovami, verejnými stavbami atď.

V prvom rade bolo dôležité vysporiadať sa so silným znečistením pôdy ťažkými kovmi. Kanalizáciu bolo možné postaviť len za predpokladu, že existujúca betónová doska je bezpečne zakonzervovaná. Okrasné dreviny sa umiestnili do veľkých tvarovaných kvetináčov. Zemina položená na masívnej betónovej doske zaručila dostatočné podmienky na prežitie zelene a zabezpečenie komplexného vodného hospodárstva.

Dôležitou súčasťou projektu bolo vytvoriť vstupné nádvorie z ulice a vnútorné ihrisko. Cieľom bolo dosiahnuť charakter parku, ktorý by vytváral potenciálne vzťahy medzi okolitými pozemkami a stavbami. Revitalizácia parku s vybudovaním sociálnych bytov v srdci obce napokon zostala verná industriálnemu odkazu tejto oblasti.

Architektúra a materiály

Verejný park je ukrytý vo vnútornom priestore. Vchádza sa doň popod originálnu budovu, ktorá spĺňa funkciu kontaktu medzi parkom a ulicou. Bytový dom má tvar obráteného schodiska, ktoré prebieha zdola nahor. Vďaka tomu sa podarilo zachovať dostatočne široký prístup do záhrady. Postupnosť podlaží nad priechodom vytvára akési podlubie s výhľadom do parku na jeho konci.

Konštrukcia stavby je navrhnutá z ocele s výplňou z tehlového muriva. Fasádu tvorí ľahký vláknocementový obklad EQUITONE. V noci sa park v tomto mieste zatvára pomocou jasne červených vstupných dverí, ktoré možno otáčať.

Prečo EQUITONE [tectiva]?

Vzhľadom na špecifickú kovovú konštrukciu a nestabilné podložie sa ľahký fasádny obklad z vláknocementu javil ako najvhodnejšie riešenie. Architekti chceli dosiahnuť vzhľad opláštenia fasády z pohľadového betónu. V tomto smere ocenili farebnosť a povrchovú úpravu dosiek EQUITONE [tectiva].

Vizitka stavby

Realizácia: Verejný park a tri sociálne byty v meste Molenbeek-Saint-Jean
Architekt: B-architecten, Antwerpy
Krajinný architekt: Fondu Landscape Architects
Investor: mesto Molenbeek-Saint-Jean
Fasádny obklad: EQUITONE [tectiva] TE 20

Viac informácií o produktoch equitone na internetovej stránke www.equitone.sk.

Nenechajte si ujsť nové články.

Odoberajte novinky do mailu

Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.