Skutočný profesionál sa neustále vzdeláva

Skutočný profesionál sa neustále vzdeláva

Na internetových fórach sa nezriedka objavujú príspevky nahnevaných zákazníkov, ktorí verejne zdieľajú svoje nepríjemné skúsenosti s pokrývačskými „majstrami“. Rovnako rýchlo sa však sociálnymi sieťami šíri aj dobré meno skutočného majstra pokrývačského remesla, ktorého ctí poctivá práca, dodržanie termínov, dohodnutého rozpočtu a výber kvalitných materiálov.

Odporúčania spokojných zákazníkov sú najúčinnejšou reklamou

Niet sa čo diviť, že sa spájajú len so skúsenými a precíznymi pokrývačmi, ktorí tiež dbajú na svoje odborné vzdelávanie. Výrobcovia pravidelne prinášajú na trh nové materiály a technológie a nie je pritom tajomstvom, že niektorí realizátori sa v tom nestačia orientovať. Často používajú materiály, ktoré dnes už nezodpovedajú štandardným požiadavkám na funkčnosť strešného plášťa, hovorí Pavel Kaderka, technický manažér.

Možnosť vzdelávať sa ponúka každý osvedčený výrobca strešných krytín. Spoločnosť EBM Co., s.r.o., organizuje alebo sa zúčastňuje pravidelne pred začiatkom stavebnej sezóny na odborných školeniach, ktoré sú zamerané predovšetkým na realizáciu správneho vyhotovenia strechy.

Pokrývač musí zostať pokrývačom

Špecializácia dodáva každej profesii punc kvality. V praxi sa však realizátor často nechá ovplyvniť požiadavkami investora na nízku cenu a zvolí preto najlacnejšie materiály, ktoré potom nemusia zodpovedať požadovaným parametrom a skladbe strechy.

Návrh skladby strešného plášťa (či už novostavby alebo rekonštrukcie) patrí skúsenému projektantovi. Ten na základe platných noriem a pravidiel vypracuje návrh vhodnej krytiny, skladby strešného plášťa a odvetrávacej medzery.

Úlohou pokrývača je rešpektovať projekt a postupovať podľa neho. Profesionál sa nikdy nedá vyprovokovať pod finančným tlakom investora k zmene skladby strešného plášťa. Vie, že tým ohrozuje nielen životnosť strechy, ale riskuje i svoje dobré meno.

Kvalita ako poistka

Strecha musí byť kvalitná v celej skladbe. K strešnej krytine s predpokladanou dlhou životnosťou (50 rokov a viac) treba vybrať materiály a príslušenstvo zodpovedajúce jej životnosti.

Dôležité je najmä dodržanie výberu doplnkovej hydroizolačnej vrstvy, ktorá slúži ako ochrana podstrešnej konštrukcie.

„Nepodceňujte ani počet odvetrávacích prvkov a kvalitné príslušenstvo. Výrobcovia podmieňujú garanciu na strešnú krytinu práve dodržaním aplikácie predpísaného počtu odvetrávacích prvkov alebo iným vhodným spôsobom tak, aby sa dosiahlo normou požadované odvetranie“.

Správne odvetranie strechy je základ

Správne odvetranie strechy je jedným zo základných predpokladov zaručujúcich funkčnosť a dlhú životnosť krytiny i strešného plášťa. Odvetrávanie strešného plášťa funguje na základe komínového efektu. Pri odkvape v spodnej časti strechy musí byť na dostatočnej ploche zabezpečené nasatie čerstvého vzduchu. Z tohto dôvodu musí byť zabezpečené odvetranie pomocou odvetrávacích prvkov pri hrebeni.

Na tento účel ponúkajú výrobcovia strešnej krytiny viacero systémov. Výrobca strešnej krytiny CREATON ponúka niekoľko spôsobov, ako riešiť odvetranie v hrebeni. Možno ho zaistiť pomocou klasických vetracích škridiel, prípadne celokeramickým systémom FIRSTFIX s použitím podhrebeňových vetracích škridiel.

Každý pokrývač by mal dbať na správne odvetranie strechy. V prípade nedodržania požadovaného odvetrania strešného plášťa nemožno uplatniť záruku na krytinu.

Produktové tipy pre pokrývačov

Doplnková hydroizolačná vrstva

Podstrešné fólie CREATON s názvom DUO predstavujú ekonomicky výhodné riešenie pre strechy zateplené na celú výšku krokiev. Fólia TRIO spĺňa zvýšené požiadavky vyplývajúce z geografickej polohy stavby a členitosti strešnej konštrukcie. Vhodná je na debnenie pre strechy s nízkym sklonom. Zvariteľná fólia QUATRO umožňuje stavebníkovi vytvoriť spolu s príslušenstvom CREATON tzv. vodotesné podstrešie, ktoré je predpísané pre minimálne sklony striech. Fólie DUO a TRIO sú vybavené integrovanou samolepiacou páskou na zaistenie dostatočného zlepenia vzájomných presahov.

Celokeramický systém odvetrania

Podhrebeňové odvetrávacie škridly s hrebenáčom, ktoré chránia strechu proti zafúknutiu snehu a dažďa. Nemecký výrobca CREATON ponúka celokeramický systém, pri ktorom netreba používať odvetrávacie hliníkové pásy a klasické vetracie škridly. Škridla zabezpečí odvetranie v pomere až 230 cm2/m, čo je dvojnásobok normou požadovaného odvetrania. Ide o najefektívnejšiu a najekonomickejšiu realizáciu odvetrania v hrebeni pri použití na sedlovej streche so zateplením na celú výšku krokvy.

Nenechajte si ujsť nové články.

Odoberajte novinky do mailu
Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.