Riešenie bezomietkovej fasády

Riešenie bezomietkovej fasády

Ak túžite po dome s moderným vzhľadom, zaujímavé riešenie predstavujú veľkoformátové vláknocementové fasádne dosky, ktoré umožňujú vytváranie originálnych kompozícií pre bezomietkové fasády.

Vláknocement ako taký nie je na stavebnom trhu žiadnou novinkou. Ide o tradičný materiál slúžiaci ako vonkajší ochranný plášť budov – vznikol koncom 19. storočia a do života ho priviedol rodák z Česka Ludwik Hatschek.

Vláknocement pozostáva zo surovín priateľských k životnému prostrediu (cement, mletý vápenec, pevnostné vlákna, voda a vzduch), kombináciou ktorých vzniká nehorľavý stavebný materiál vhodný pre každý typ budovy s akoukoľvek výškou. Dosky sa vyrábajú vo formátoch 3100×1250 mm alebo 2500×1250 mm, v hrúbke od 8 mm.

Napriek subtílnosti vláknocementových dosiek ide o veľmi pevný materiál, ktorý sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti mechanickému poškodeniu, vplyvu poveternostných podmienok aj proti degradujúcim účinkom UV žiarenia. Dosky sú zároveň stálofarebné, farbené do hmoty, recyklovateľné a vyznačujú sa dlhou životnosťou (viac ako 50 rokov).

Vláknocementové fasádne dosky tvoria samostatný plášť budovy. Možno ich kotviť na systémové podkonštrukcie z hliníka, pozinkovanej ocele, ale aj dreva. Medzi pôvodnou a novou fasádou, prípadne medzi fasádnymi doskami a tepelnou izoláciou, sa vytvorí vzduchová medzera, a preto takúto fasádu nazývame odvetrávaná.

Dosky sa dajú využiť na všetkých častiach fasády, problémom však nie je ani pokrytie strešnej konštrukcie. Úprava materiálu na požadovaný tvar je veľmi jednoduchá, tvar dosky možno podľa návrhu architekta prispôsobiť rezaním.

Fasádne dosky sú dostupné v niekoľkých povrchových úpravách a desiatkach farebných vyhotovení, vďaka čomu sa dá vytvoriť naozaj originálna fasáda. Zaujímavú úpravu vybraných častí bezomietkovej fasády možno docieliť ich kombinovaním s inými materiálmi, napríklad s tradičnou omietkou.

Vláknocementové dosky sú bezúdržbové. Takto vyhotovenú fasádu možno prípadne bez problémov čistiť svojpomocne.

Nenechajte si ujsť nové články.

Odoberajte novinky do mailu
Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.