Reprezentatívna fasáda vo veľkomeste

Reprezentatívna fasáda vo veľkomeste

Ako možno vyriešiť dilemu medzi návrhom a realizovaním reprezentatívnej fasády a zároveň jej ochranou pred znehodnotením, napríklad činnosťou vandalov?

Nástrahy veľkomesta v podobe grafitti dokážu majiteľov budov poriadne potrápiť. Treba s nimi však počítať už v procese návrhu fasády bez ohľadu na to, o akú povrchovú úpravu pôjde.

V súčasnosti sú na našom trhu dostupné materiály pre kreatívne stvárnenie fasád v podobe atraktívnych fasádnych obkladov. Okrem iných obľúbených obkladov sa v komerčných i rezidenčných budovách začínajú uplatňovať čoraz viac aj vláknocementové dosky.

Vláknocement sa na výrobu rôznych stavebných materiálov používa už viac než 100 rokov. Dlhoročným vývojom, neustálymi inováciami a širokými možnosťami uplatnenia sa postupne prepracoval od ľudového, cenovo dostupného materiálu, do „prvej ligy“ medzi stavebnými materiálmi. Architektom umožňuje realizovať aj veľmi odvážne vízie, a to dokonca aj v historických centrách miest, keďže ide o tradičný stavebný materiál.

V prípade výberu vláknocementového fasádneho obkladu rozhodne odporúčam zvoliť produkt, ktorý má už v procese výroby aplikovanú špeciálnu antigraffiti úpravu. Hovoríme teda o prefabrikovanej antigraffiti povrchovej úprave. Vo všeobecnosti sa na odstránenie neželaných malieb používajú mechanicko – chemické metódy. Či už použijeme stieranie alebo rozpúšťadlá, riskujeme trvalé poškodenie povrchu fasády nehovoriac o vynaloženom fyzickom úsilí.

Dodatočne aplikovaná ochrana pred graffiti na fasádu môže byť v konečnom dôsledku finančne náročným riešením.

Vláknocementový fasádny obklad EQUITONE PICTURA a NATURA PRO sa vyrába nielen s povrchovou úpravou odolnou proti UV žiareniu, ale aj so špeciálnou antigraffiti úpravou. Táto povrchová úprava je funkčná počas celej doby životnosti fasády bez jej akejkoľvek dodatočnej obnovy.

V prípade znečistenia možno poškodené miesto jednoducho očistiť roztokom na alkoholovej báze alebo špeciálnym antigraffiti prípravkom.

Vstupná investícia je pri materiáloch s touto povrchovou úpravou síce mierne vyššia, avšak v prípade opakovaného znečistenia v krátkom časovom období je jej návratnosť pomerne rýchla.

Na frekventovaných miestach môže k znečisteniu fasády dôjsť aj niekoľkokrát do roka. Pri tejto povrchovej úprave stačí na odstránenie jednoduché svojpomocné čistenie. V prípade fasády bez tejto povrchovej úpravy sú zvyčajne čistenie a prípadná sanácia veľmi náročné a musia byť realizované špecializovanou firmou, čo zvyšuje náklady na údržbu.

Nenechajte si ujsť nové články.

Odoberajte novinky do mailu
Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.