Príbeh vláknocementu

Na začiatku príbehu jedinečného materiálu – vláknocementu – stála séria experimentov vo fabrike na výrobu kartónu. Keď Ludwig Hatscheck v roku 1893 miešal cement s vláknami netušil, že jeho výrobok bude dnes patriť do prvej ligy medzi stavebnými materiálmi.

Vláknocement sa zrodil v Rakúsku vďaka neúnavnému experimentátorovi Ludwigovi Hatscheckovi. V roku 1900 si Hatscheck dáva patentovať výrobný proces na výrobu vláknocementu a v roku 1903 registruje značku ETERNIT. Názov značky vláknocementu je odvodený od slova večný, čo výstižne charakterizuje tento tenký, a napriek tomu pevný materiál. Čoskoro sa názov ETERNIT stáva synonymom tohto materiálu.

V povojnovom období zažívala Európa stavebný boom a neoddeliteľnou súčasťou technického progresu bol aj vláknocement. Hatschecka podporovali vo vývoji sofistikovaných stavebných metód najlepší architekti svojho času. Jedným z nich bol Walter Gropius, ktorý bol priekopníkom použitia odvetranej fasády na výškových budovách.

Inšpiratívny vláknocement

Vláknocement inšpiroval nielen architektov, ale aj tvorbu mnohých dizajnérov a umelcov. Jedným z nich bol aj švajčiarsky dizajnér Willy Guhl. V roku 1954 vytvára to, čo väčšina kritikov umenia považuje za jeho majstrovské dielo “loop chair” – hojdacie kreslo. Jeho konštrukčná jednoduchosť je dokonalá: celá stolička je vyrobená z jedného súvislého kusu vláknocementu bez viditeľných spojov.

V roku 1987 vytvorili architekti Herzog & De Meuron stavbu, ktorá navždy zmenila vývoj vláknocementových fasádnych materiálov. Na budovu skladu firmy Ricola v Laufene použili prírodné vláknocementové dosky. Výsledná lamelová fasáda bola odkazom na kartónové krabice skladované vo vnútri. Zároveň bola inšpiráciou pre vývoj a priemyselnú výrobu vláknocementových materiálov.

EQUITONE – vláknocement súčasnosti

Dlhoročný vývoj a priebežné inovácie vláknocementu mali za dôsledok neustále zlepšovanie jeho kvalitatívnych aj estetických vlastností. Dnešný EQUITONE ponúka kompletný sortiment do hmoty prefarbených vláknocementových materiálov s rôznou povrchovou úpravou. Architekti po celom svete siahajú po tomto materiáli pri návrhu reprezentatívnych stavieb, ale aj originálnych rezidenčných súborov či rodinných domov. Viac informácií o produktoch EQUITONE nájdete na www.equitone.sk

Nenechajte si ujsť nové články.

Odoberajte novinky do mailu
Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.