Neprehliadnuteľná konzola uprostred mesta

Neprehliadnuteľná konzola uprostred mesta

Budova s názvom City square v belgickom meste Mortsel pozostáva z troch základných častí: pasívnej budovy s multifunkčným využitím, námestia vybudovaného v zmysle trvalo udržateľného stavebníctva a podzemného parkoviska.

Charakteristickou črtou pasívnej viacúčelovej budovy je konzolovito predsunutá hmota objektu s dĺžkou 10 m. Stavba sa identifikuje s mestským charakterom námestia, pričom si však zachováva kompaktnosť. Jednoduchým a zároveň veľkolepým vzhľadom objektu sa architektom podarilo docieliť prirodzený kontrast k objektu radnice, ktorý je situovaný oproti.

Fasáda určujúca charakter

Lokalita v centre mesta je predurčená pre rozvoj sietí verejnej dopravy. Objekt preto zdôrazňuje významný dopravný uzol, ktorý sa v jeho blízkosti nachádza. Vzhľad budovy je definovaný vonkajším obkladom zo sivých vláknocementových dosiek EQUITONE v rôznych veľkostiach.

Ide o obklad EQUITONE [tectiva] s jemne brúseným povrchom v pozdĺžnom smere dosky. Ten v kombinácii s vysokými elegantnými drevenými oknami vytvára nevšedný kontrast.

Drevené žalúzie s vodorovnými lamelami majú nielen estetickú, ale aj praktickú funkciu. Sú tvarované tak, aby prepúšťali svetlo a vzduch, ale zabránili prieniku dažďu, priameho slnečného žiarenia a hluku.

Budova na seba strháva pozornosť nielen vzhľadom, ale aj svojím pasívnym energetickým štandardom, solárnymi panelmi na streche i námestím vybudovaným s ohľadom na princípy trvalo udržateľného stavebníctva.

Pod konzolovitým previsom sa nachádzajú rampy podzemného parkoviska, ktoré sa rozkladá pod námestím. Podzemná časť sa skladá z troch logicky usporiadaných úrovní parkovania pre 505 áut a 250 bicyklov. Návštevníci tu majú možnosť využiť servis a požičovňu bicyklov.

V parteri sa nachádza kaviareň s terasou. Z tejto úrovne sú prístupné výťahy do jednotlivých kancelárií. Kancelárske jednotky majú rôznu metráž: od veľkých po malé.

City square v Mortsel
Architekti: ABSCIS Architecten
Miesto: Stadsplein, 2640 Mortsel, Belgium
Zastavaná plocha: 1045 m2

Nenechajte si ujsť nové články.

Odoberajte novinky do mailu

Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.