Našli sme skutočnú perlu

Našli sme skutočnú perlu

Rovnováha medzi novým a starým vo štvrti Tabán v maďarskom Szolnoku.

Pre architekta je vždy výzvou navrhnúť dom v historickom prostredí. Arpád Álmosdi, Monika Csendes a István Pölös v minulom roku zvíťazili v architektonickej súťaži spoločnosti CREATON s podobnou úlohou, keď rekonštruovali dom v maďarskom Szolnoku. Jedná sa o moderný dom,  ktorý však nezapre tradičný charakter.

obr-1           obr-2

Podľa Miklósa Marosiho, predsedu odbornej poroty architektonickej súťaže o najlepšie použitie keramickej strešnej krytiny CREATON pre rok 2015, rozhodovanie bolo jednomyseľné a veľmi rýchle.

“Už mám s rozhodovaním v súťažiach CREATON istú skúsenosť a do poroty zasadám rád“- hovorí Miklós Marosi o svojej úlohe. “Vzhľadom k charakteru a zadaniu súťaže nie je typ budov, ktoré je možné prihlásiť, presne definovaný. Jedinou požiadavkou je, aby mala budova strechu zo škridiel CREATON. Vďaka tomu sa tento rok zúčastnili budovy všetkých typov, od kostolov po rodinné domy, ale aj tak bolo rozohodovanie jednoduché. Prvá cena bola jednomyseľne udelená domu podľa návrhu z ateliéru architekta Álmosdiho a jeho kolegov. Oproti mnoho iným domom, tento vyzerá naozaj prirodzene. Kreatívnou ideou i pôsobivým riešením prefektne zapadá do okolia. Všetci sme si tento dom zamilovali na prvý pohľad“, hovorí predseda poroty Miklós Marosi.

obr-3           obr-4

Álmosdi a jeho kolegovia navrhli dom na parcele, na ktorej stával starý vidiecky dom s verandou postavený približne v roku 1890, ktorý sa samozrejme vzhľadom k svojmu veku stal životu nebezpečným. Dom bol staticky poškodený a bol kompletne zbúraný. I keď majiteľ zamýšľal zrekonštruovať dom v nezmennom stave, súčasné zákonné požiadavky to neumožňovali. Preto sme navrhli budovu, ktorá zachováva tadičnú atmosféru, ale zároveň má i nové funkcie a moderné detaily.

Uplatnenie svetla a jednoduché riešenie je vždy riskantné, pretože výsledok sa zákazníkovi nemusí pozdávať. Víťaz k tomu hovorí: “Bola to záležitosť dôvery medzi zákazníkom a nami, pretože sme už jeden dom pre nich navrhovali. I keď sme spolu neustále konzultovali, aj napriek tomu som si nebol istý s ich úplnou spokojnosťou s výsledkom. Myslím ale, že sa im dom nakoniec páčil. Znovu sa potvrdilo, že nie je dobrý architekt bez dobrého zákazníka.“

obr-5 obr-6

„V prípade domu postaveného na historickej parcele, musí architekt nájsť rovnováhu medzi moderným a tradičným. Tabán je v rámci Szolnoku naozaj zložité miesto, pretože sa jedná o historickú časť osídlenia pôvodne zo stredoveku. Museli sme prestavať starú budovu do súčasnej podoby a preto sme neustále narážali na problém, ako spolu spojiť moderné a tradičné hodnoty. Táto dualita neustále ovplyvňovala naše rozhodovanie. Pri voľbe niektorých materiálov a foriem sme chceli zostať moderní.  V iných prípadoch sme preferovali tradíciu. Vybraná keramická strešná krytina CREATON uspokojuje obidva ciele. Je masívna a silná ako dobré červené víno, ale vďaka tvaru sa jedná o moderný produkt.“ hovorí Árpád Álmosdi.

Strecha je krytá populárnou, rovnou a hladkou škridľou CREATON DOMINO s engobovaným povrchom Nuance.

Podľa názoru ďalšej členky poroty, Dr. Anny Márie Tamásovej je veľmi vzácne, aby bol architekt schopný s pomocou riešenia 21.storočia navrhnúť budovu, ktorá má vidiecky charakter i náladu. Výsledkom je veľmi pôsobivá súčasná budova, ktorá odkazuje na budúcnosť, ale zároveň odráža i pôvodnú atmosféru domu a svojou jednoduchosťou pozoruhodne reprezentuje minulosť.

obr-7

Architekti: Árpád Álmosdi, Monika Csendes, István Pölös

Odborní špecialisti: Erika Vasas statika, György Pavlics technické vybavenie, Attila Nagy elektroinštalácie

Nenechajte si ujsť nové články.

Odoberajte novinky do mailu
Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.