Na byty má investor poradovník

Na byty má investor poradovník

Grösslingová ulica v Bratislave je bezpochyby prestížna adresa. Voľných parciel je tu pramálo, ale investor vycítil príležitosť na dobrú investíciu.

Na pozemku niekdajšej sklárskej výroby stáli nesúrodé obytné stavby a dielne. Nešlo o objekty, ktoré by spadali pod pamiatkovú ochranu. Postupne sa podarilo skúpiť všetky byty a nebytové priestory, zbúrať pôvodné objekty a pripraviť voľnú plochu na výstavbu nového bytového domu.

Keďže ide o centrum mesta, štartovacie byty samozrejme neprichádzali do úvahy, investor sa zameral na majetnejšiu cieľovú skupinu. Tomu zodpovedá aj skladba bytov, ich počet a dispozície. Tie dvojizbové sú otočené len do dvorovej strany, tie väčšie majú okná tak na uličnej fasáde, ako aj na tej otočenej do dvora.

S výstavbou sa začalo v polovici roku 2012, kolaudovalo sa v máji tohto roku. Dnes je všetkých 13 bytov s veľkorysou, ale veľmi efektívnou dispozíciou rezervovaných so zoznamom náhradníkov, keby si niekto rezerváciu rozmyslel. Byty sú pre klientov pripravené ako holopriestory.

Pod správnym uhlom

V suteréne majú obyvatelia k dispozícii dobre prístupnú garáž s otvoreným parkovaním pre 18 automobilov a pivničné kobky oddelené od seba murovanou stenou. Na prízemí je prichystaný priestor na jednu obchodnú prevádzku. Nezastavaná časť dvora je voľne k dispozícii vlastníkom bytov. Investor tam pripravil malú oddychovú zónu so zeleňou a dreveným altánkom. Otázne je, nakoľko ju budú obyvatelia skutočne využívať, ale treba priznať, že výhľad do upraveného dvora z lodžií na vyšších podlažiach je rozhodne príjemný.

Detailný pohľad na spracovanie fasády pomocou panelov EQUITONE

Objem objektu doslova sformovala svetlotechnická norma, ktorá ukázala, že novú hmotu nie je možné prirodzene začleniť do existujúcej kompaktnej zástavby, a to ani vtedy, ak by tam pôvodne stál objekt rovnako vysoký ako susediace domy. Horné podlažia nového objektu by totiž tienili obytným miestnostiam bytov na druhej strane Grösslingovej ulice. Nedalo sa inak – aby investor maximálne využil oklieštený potenciál parcely, najvyššie podlažia ustupujú tak, aby uhol presvetlenia ostal zachovaný.

Z architektonického hľadiska úroveň rímsy nelichotivo skáče, čo je jasným dôkazom toho, že v centre mesta nemôžu platiť rovnaké podmienky presvetlenia ako niekde na vidieku.

Nenápadný luxus

Architekti z ateliéru Cube design poňali objekt tak minimalisticky a nadčasovo, ako sa v prípade bytového domu dalo. Farebnosť zvolili striedmu, ale vyhli sa osvedčenej monochromatickej skladačke. Odklonili sa smerom k jemnej béžovej v kombinácii s tmavosivou na prízemí a na ustúpených podlažiach. Gro oboch fasád pokrýva fasádny obklad EQUITONE ako vrchná vrstva prevetrávanej fasády, na horných podlažiach je nitovaný, v parteri a na ustúpených podlažiach od ulice je lepený na nosnú konštrukciu.

Čelný pohľad na bytový dom z ulice

Okrem toho, že sa dajú poškodené dosky v prípade potreby vymeniť, v parteri na ulici majú aj povrchovú antigrafitovú úpravu, čo je v našich podmienkach, žiaľ, potrebná a cenená vec. Ostatné fasádne plochy pokrýva biela omietka. K luxusnejšiemu vzhľadu prispieva aj zábradlie z mliečneho vybieleného skla a čierne rámy veľkoformátových okien. Lodžie navrhli architekti dostatočne priestranné, aby sa dali pohodlne zariadiť exteriérovým sedením.

Zaujímavým detailom sú drevené podlahy na drevených roštoch so zabudovaným skrytým odvodnením lodžií. Architekti pri našej obhliadke pochválili vydarenú realizáciu a investora, ktorý trval na kvalitne vyhotovených detailoch s použitím kvalitných materiálov. Jednoduché plochy nepriehľadného zábradlia, veľkých okien a fasádneho obkladu tvoria príjemnú nadčasovú kombináciu.

Drevené podlahy na drevených roštoch so zabudovaným skrytým odvodnením lodžií

Pre vedľajšie objekty z 30. rokov minulého storočia je bytový dom na Grösslingovej 50 elegantným susedom s dizajnom, ktorý sa neopozerá, a čo je dôležité, dá sa dobre udržiavať. Hoci bol dom postavený pre náročnejšiu klientelu, nepredvádza sa okázalým luxusom, ostáva kultivovane striedmy až nenápadný.

Text: Mária Nováková | Dokumentácia: Arca Capital Slovakia | Foto: Cube design Dano Veselský

Nenechajte si ujsť nové články.

Odoberajte novinky do mailu