Moderná architektúra s keramickou odvetranou fasádou

Moderná architektúra s keramickou odvetranou fasádou

Moderná architektúra využíva keramické obklady pre realizáciu odvetraných fasád kvôli klasickému materiálu a moderným vlastnostiam ako je napríklad trvalá ochrana proti graffiti a odolnosť voči poveternostným podmienkam.

Hlina ako surovina

Hlina je ako surovina známa už od čias antiky a od objavenia hlinenej keramiky. Predstavuje tak jednu z najstarších prírodných surovín tejto doby. Kvalitné hliny použité na výrobu keramického fasádneho obkladu CREATON TONALITY sa ťažia v oblasti Westerwald v Nemecku. Radia sa medzi najlepšie druhy hliny na svete, známe vďaka ich osobitnej čistote.

Postup výroby

Keramické obklady sa vyrábajú v moderných výrobných závodoch pomocou metódy vákuovej extrúzie, sušením a pálením. V priebehu patentovaného postupu Keralis sa surová hlina vysušuje, spracováva na najjemnejšiu práškovú hlinu a kompletne farbí v jemne odstupňovaných pomeroch farebných zmesí. Produkty sa následne vypaľujú pri teplotách približne 1200 °C.

V priebehu pálenia, spracovania vysokokvalitných surovín a vysokej teploty pálenia nastáva proces spekania. Toto spekanie spôsobuje nepriepustnosť a hladký povrch obkladu. Výroba obkladov TONALITY prebieha vo výrobných závodoch výrobcu CREATON v súlade s normou STN EN ISO 90001 Systém riadenia kvality a STN EN ISO 14000 Systém riadenia životného prostredia.

Vo všeobecnosti platí, že vďaka vlastnostiam keramických dosiek vyrábaných systémom Keralis a konštrukcii odvetraných fasádnych systémov (najmä vďaka vzduchovej medzere, zabezpečujúcej neustálu cirkuláciu vzduchu), je životnosť takýchto fasád bez narušenia ich estetickej a funkčnej hodnoty niekoľko desiatok rokov.

Systémové výhody zavesenej fasády so zadným vetraním

  • Difúzne otvorená konštrukcia bráni prenikaniu vlhkosti do stien a izolácie
  • Rôzna hrúbka izolácie a možnosť rektifikácie nerovností podkladu
  • Ochrana komponentov budovy pred poveternostnými vplyvmi
  • Kalkulácia času realizácie, keďže montáž nie je závislá od počasia

Obklady CREATON TONALITY  s ušľachtilými povrchmi majú trvalú a účinnú ochranu proti graffiti, ktorá sa vypaľuje v priebehu postupu Keralis. Graffiti sa dá z obkladu ľahko zotrieť pomocou slabého roztoku na alkoholovej báze.

Novinky vám zašleme aj do mailu.

Zaregistrujte sa
Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.