Kvalita Equitone sa rodí v Nemecku

Kvalita Equitone sa rodí v Nemecku

Za účelom rozširovania vedomostí sme vycestovali do nemeckého výrobného závodu Eternit AG. Pozvanie na stretnutie s fasádnym materiálom Equitone, ako aj s jeho vydarenými realizáciami, prijali tiež architekti z Českej a Slovenskej republiky.

Jedným z cieľov návštevy bol výrobný závod Eternit AG, ktorý sa nachádza v nemeckom mestečku Beckum. Moderný výrobný závod vyrába veľkoformátové vláknocementové fasádne dosky Equitone na princípe tradičnej technológie Hatschek z 19. storočia. Účastníci exkurzie tak mali možnosť nazrieť do procesu výroby.

Napriek tradičným princípom je technológia výroby moderná a precízna s dôrazom na kvalitu finálneho produktu. Prehliadka výrobného závodu bola doplnená aj o prezentáciu vlastností a možností využitia fasádnych dosiek značky Equitone. Architekti sa dozvedeli viac aj o výrobku Eternit Cedral, ktorý taktiež patrí do skupiny vláknocementových obkladov.

Fasádne dosky Eternit Cedral s rozmerom 3600 x 190 mm vynikajú vzhľadom podobným prírodnému drevu so štruktúrovaným alebo hladkým povrchom. Ich ukladaním v horizontálnom či vertikálnom smere možno docieliť zaujímavé fasádne kompozície. Bohatý výber z 36 farebných odtieňov umožňuje povrchový náter vodovzdornou akrylátovou farbou.

Equitone a Eternit Cedral vynikajú svojou odolnosťou a dlhou životnosťou. Sú nehorľavé, odolné proti mrazu a poveternostným vplyvom, tiež proti biotickému poškodeniu. Ich montáž je rýchla a jednoduchá. Navyše si vyžadujú iba minimálnu údržbu a možno ich čistiť svojpomocne.

„Fasádny materiál Equitone je na slovenskom trhu pomerne krátko. Postupne sa však dostáva do povedomia a ja osobne sa stretávam iba s dobrými referenciami na tento materiál. Kvalitatívne vlastnosti, odolnosť a dlhá životnosť ho uprednostňujú pred klasickým omietaním. Jednoducho sa s ním pracuje a dodáva stavbe jedinečný výraz,“ hodnotí materiál Equitone Ing. arch. Pavol Pokorný, jeden zo zúčastnených slovenských architektov.

Pobyt v nemeckom mestečku sme oživili prehliadkou referenčných stavieb z materiálu Equitone Natura a taktiež architektonických skvostov od svetovo známych architektov. Najznámejším z nich je stavba Mediahafen – Neue Zollhof navrhnutá architektom Frankom Gehry. V centre Kolína sme mali možnosť obdivovať známy Kolínsky prístav Kranhaeuse alebo Der Kölner Dom – Kolínsky dóm, ktorý stavali až 600 rokov a je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Novinky vám zašleme aj do mailu

Zaregistrujte sa
Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.