Krabička schovaná v údolí

Krabička schovaná v údolí

Veľmi dôležitým aspektom pri rekonštrukcií strechy dvojkrídlovej prirodzenej budovy obklopenej zeleňou bolo zaistiť domu čo možno najviac svetla v údolí, ktoré je zarastené stromami. Technickou zvláštnosťou zastrešenia je skutočnosť, že aj keď je na jednej strane sklon 70 stupňov, hrebeň budovy vytvára pravý uhol, výsledkom čoho je neobvyklý vzhľad a jedninečné amorfné zastrešenie.

obr-1           obr-2

Budova umiestnená na svahovitej parcele bola postavená v 20-tych rokoch 20.storočia a jej rekonštrukcia bola obmedzená radou relatívne prísnych nariadení. V 30-tych rokoch bol k budove pripojený dom s plochou strechou, ktorý je takmer skrytý vo vnútri záhrady a z ulice ho nemožno vidieť. K rekonštrukcii tejto budovy boli použité modročierne šablóny Eternit 40×40 cm francúzkym krytím.

obr-3           obr-4

Slnečný svit a rozšírenie priestoru – s dodatočnou technickou pomocou

Pre Eternit je typická elegancia a francúzke krytie predstavuje klasickú krásu. Jeho diagonálne členenie dodáva streche jedinečný charakter. Tento spôsob krytia nie je len estetickou záležitosťou, ale rovnako zabezpečuje odolnosť strechy voči klimatickým extrémnym podmienkam. Strechy postavené v tomto štýle sú kombináciou elegancie s ekonomickými faktormi a trvanlivosťou.

Rekonštruovaný moderný dom je obklopený mohutnými stromami, takže slnko k nemu neprenikne jednoducho. Čierne šablóny na streche sú na tieto svetelné podmienky dobre prispôsobené, pretože vďaka svetlu, ktoré dopadá cez listy, odráža čierna plocha krásne zelenú farbu stromov. K umocneniu tohoto dojmu prispeva fakt, že strecha akoby preteká na fasádu, takže homogénna stavba pôsobí dojmom čiernej krabičky. Pozemok, ktorý bol v 70-tych rokoch zmenšený sa vďaka množstvu čiernej farby javí omnoho väčší.

obr-5          obr-6           obr-7

Krása priekopníckeho trendu šablóny

Autor rekonštrukcie sníval o modernej minimalistickej budove. Architekt, ktorý je známy svojimi jedinečnými a nezvyklými strešnými konštrukciami, v duchu videl výsledok, kde na jednej strane z vonku je sklon 70 stupňov, ale vo vnútri zostáva strecha v tradičnom pravom uhle, takže z druhej strany je potrebné realizovať sklon iba 20 stupňov. Výsledkom tejto konštrukcie je budova celkom amorfná, jedinečná a s výnimočným vzhľadom. Vďaka tejto špeciálnej konštrukcii strechy a v neposlednom rade i vďaka použitej krytine mohlo dôjsť k zlepšeniu svetelných podmienok, čo bolo špeciálnou požiadavkou zákazníka.

Vďaka eternitovej šablóne z vláknocementu, vyrobeného z prirodzených surovín a šetrných k životnému prostrediu, je strecha francúzkeho majiteľa s francúzkym krytím odolná voči mrazu, ohňu i vode. Spoločnosť Eternit poskytuje 30-ročnú záruku na trvanlivosť a kvalitu materiálu šablón, ktoré sú dostupné až v 35 rôzných veľkostiach a 30 odtieňoch.

Návrh: Tamáš Nagu, architekt (Maďarsko)

Nenechajte si ujsť nové články.

Odoberajte novinky do mailu
Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.