Keď na strechu útočí sneh

Keď na strechu útočí sneh

Zima a sneh dokážu strechu a jej skladbu poriadne preveriť. Bohatá snehová nádielka predstavuje pre ktorúkoľvek strešnú krytinu veľké nebezpečenstvo. Pri prekročení jej nosnosti môže dôjsť k poškodeniu strechy či dokonca jej celkovému zničeniu. Navyše môže veľká masa snehu vážne ohroziť život okoloidúcich.

Ako zabezpečiť strechu proti sklzu snehu? Riešením sú snehové zábrany, ktoré dokážu udržať snehovú prikrývku na streche a neobmedzujú vás v pohybe pod ňou. Niekoľko z nich má v ponuke aj spoločnosť CREATON.

Ochrana pred snehom

Nosným prvkom protisnehovej ochrany CREATON je vždy základná škridla, na ktorú sa osadzujú držiaky podľa zvoleného protisnehového systému. Táto škridla je, kvôli vyššej únosnosti, hliníková.

Riešenia pre bezpečnú strechu v zimnom období:

1.)  Snehové zábrany s mrežou poskytujú ochranu pred zosuvom snehu zo strechy. Vďaka farebnému prevedeniu harmonizujú s farbou krytiny.

2.)  Guľatina je prospešná najmä v oblastiach s častejším výskytom snehových zrážok. Vyznačuje sa vyššou únosnosťou. Guľatina sa na strechu umiestňuje prostredníctvom špeciálnej škridly s kovovým hákom.

3.)  Tyčová protisnehová ochrana sa rovnako ako guľatina odporúča na miestach s bohatou snehovou nádielkou. Ukladá sa do jedného alebo viacerých radov a bráni tak nekontrolovateľnému zosuvu veľkej masy snehu zo strešnej krytiny nadol.

4.)  Kovové háky z pozinkovanej ocele sa rovnomerne rozmiestňujú po celej ploche strechy, aby zadržanie väčšieho množstva snehu bolo účinné. Háky možno farebne zladiť s farbou strešnej krytiny. V závislosti od miestnych podmienok ich možno použiť aj v kombinácii s ďalšími systémami snehových zábran.

Snehové zábrany navrhuje projektant

Pri hladších škridlách a poddimenzovanom počte strešných detailov môže hromada snehu spôsobiť vážne zranenia či škody. Z toho dôvodu treba návrh skladby strešného plášťa vrátane doplnkov nechať na skúseného projektanta. Ten dokáže navrhnúť množstvo, ale aj umiestnenie snehových zábran.

Zohľadňuje pritom sklon strechy, typ strešnej krytiny i výskyt snehových zrážok v oblasti, v ktorej žijete. Protisnehovú ochranu možno osadiť aj dodatočne. Na snehovú nádielku a strešné ochranné prvky je však lepšie myslieť už pred samotnou realizáciou strechy. Z hľadiska ceny i jednoduchosti montáže.

Nenechajte si ujsť nové články.

Odoberajte novinky do mailu
Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.