Impozantná koncertná sieň uprostred Álp

Impozantná koncertná sieň uprostred Álp

Dve nekonvenčné budovy, každá z iného časového obdobia, vzdialené doslova na dosluch jedna od druhej. Dva kultúrne stánky v rakúskom mestečku Erl sú dôkazom harmonickej existencie dvoch architektonických protipólov.

Pôvodná stavba s elegantným zaobleným tvarom pochádza z roku 1959 a dodnes slúži svojmu účelu, ale len počas letných mesiacov, nakoľko nemá vybudovaný žiadny systém vykurovania.

Nová a ešte pôsobivejšia

Nová stavba koncertnej siene bola otvorená v roku 2012. Za jej zrodom stoja dvaja iniciátori: Gustav Kuhn, dlhoročný dirigent a zároveň riaditeľ opery, a Hans-Peter Hasensteiner, riaditeľ stavebnej spoločnosti Strabag a hlavný finančný sponzor.

Nezvyčajný tvar impozantnej budovy je výsledkom ich spolupráce s renomovanými rakúskymi architektmi, ktorí sa pri návrhu inšpirovali okolitými skalnými útvarmi tirolských Álp.

EQUITONE v hlavnej úlohe

Nová polygonálna konštrukcia je takmer čierna a bizarne hranatá. Tento efekt sa podarilo dosiahnuť realizovaním odvetranej fasády zo špeciálne upravených formátov dosiek z vláknocementu EQUITONE NATURA PRO v čiernom farebnom odtieni.

Na vytvorenie zdanlivého dojmu nepravidelnosti sa použili len dva formáty štvoruholníkov. Opakujúce sa prvky v rovnakom počte tak v konečnom dôsledku vytvárajú pravidelný vzor fasády.

Medzi jednotlivými prvkami sa nachádzajú štrbiny, ktoré zámerne pripomínajú skalné trhliny. V noci tieto zárezy umožňujú pohľad do priestrannej vstupnej haly.

Inšpiratívny interiér

Interiér haly je svojou farebnosťou a členením reakciou na geometrické vzory exteriéru. Hladké biele šikmé steny vstupnej haly vytvárajú kontrast k samotnej koncertnej sále v hnedých odtieňoch dreva.

Nenechajte si ujsť nové články.

Odoberajte novinky do mailu
Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.