Homogénne vláknocementové obklady budov

Homogénne vláknocementové obklady budov

Strechy na fasáde

Jednotný vzhľad strechy aj fasády je trend, ktorý sa často využíva v súčasnej architektúre.

Vzhľad stavieb hral v architektúre dôležitú úlohu už po stáročia, aj keď zo začiatku nie celkom vedome. Spomeňme na egyptské pyramídy, eskimácke iglu či dávne uhorské jurty. Ide o typické stavby homogénneho vzhľadu vybudované z lokálne dostupného stavebného materiálu.Počas posledných niekoľkých stoviek rokov prešli stavebné materiály značným vývojom, ktorý sa, rovnako ako v mnohých ďalších odvetviach zrýchlil najmä v posledných desaťročiach.Výsledkom tohto vývoja moderných stavebných materiálov je nadčasový architektonický trend, ktorý kladie rovnaký dôraz na strechu i fasádu.

NL_2_1          NL_2_2

Strecha na fasáde

Homogénny vzhľad budov spĺňa nielen architektonické, ale aj technické požiadavky, ako je energetická účinnosť budovy, trvanlivý vzhľad, estetickosť a ľahká údržba.

Vláknocementová strešná krytina dokázala svoju odolnosť a trvanlivosť na viacerých budovách starších viac ako 10 rokov.Okrem kvality samotného materiálu je kľúčový aj profesionálny dizajn a vhodná konštrukcia, ktorá je takmer rovnaká tak pri na fasádach, ako na strechách.

NL 2_3          NL 2_4

Konštrukcia jednotlivých vrstiev smerom z vonku do vnútra:

 • Vláknocementová krytina
 • Podporná konštrukcia – zvyčajne latovanie, ale možno použiť aj kovové profily či drevené debnenie.
 • Vzduchová medzera – pri strechách určuje prierez veľkosť laty, u fasád udáva prierez vzduchovej medzery sila zošikmenia alebo šikmých lát umiestnených vertikálne a vzdialenosť medzi nimi.V prípade plného debnenia treba použiť kontralaty na vytvorenie vzduchovej medzery.
 • Tesniaca vrstva – pri strechách sa odporúča vždy.Pri vertikálnych fasádach sa odporúča dodatočná ochrana proti vlhkosti, ale nie je nevyhnutne potrebná. V prípade nie úplne kolmých fasád sa odporúča aplikovať kašírovanú izoláciu. V prípade väčšieho rozsahu treba tepelnú izoláciu zabezpečiť paropriepustnou fóliou.
 • Nosná konštrukcia a tepelná izolácia – v prípade striech ide obyčajne o krovy a tepelnú izoláciu medzi nimi a/alebo nad nimi.U fasád tvorí nosnú konštrukciu väčšinou murivo a nainštalovaná drevená kostra vyplnená izoláciou, ktorá sa uprednostňuje z dôvodu malej hmotnosti. Avšak možno použiť aj kovové konzoly. A to v prípadoch, keď je hrúbka tepelnej izolácie väčšia a nemožno ju drevenou konštrukciou bezpečne zaistiť, alebo to vyžadujú miestne protipožiarne predpisy.

 

NL 2_5

Homogénne stavby s odvetranými fasádami

Fasáda, skrz ktorú nemôže voda kapilárne prenikať do stien ani do tepelnej izolácie, pretože nie je priamy kontakt medzi vonkajšou vláknocementovou vrstvou a tepelnou izoláciou.Prúdiaci vzduch odvádza prípadnú vlhkosť, ktorá prenikne vodotesným krytom.Prúdiaci vzduch neslúži len na odvod vlhkosti, ale zároveň ochladzuje vonkajšiu vláknocementovú vrstvu, ktorú zohrieva slnečné žiarenie. To v lete zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti budovy. Trvalé prúdenie tiež bráni vzniku kondenzácie a tvorbe plesní.

Ďalšou veľkou výhodou odvetraných fasád a striech je účinná ochrana proti vonkajšiemu hluku, pretože vonkajšia vrstva a izolačný materiál nie sú v priamom kontakte. Preto nedochádza k šíreniu zvuku po konštrukcií a značná časť zvukových vĺn sa od obkladu odráža a zvyšok pohltí izolácia.

NL 2_6          NL 2_7

Samostatná či spojená konštrukcia

Najjednoduchšie riešenie je riešiť strechu aj fasádu ako dva samostatné stavebné prvky, ale nie je problém riešiť ich aj spoločne. Ak je požiadavka na plynulý prechod strechy a fasády, treba dodržať niektoré projekčné a stavebné zásady.

Prierez vzduchovej medzery na fasáde by nemal byť väčší ako 5 cm a naopak na streche musí byť minimálne 5 cm.

Pokiaľ sa krytina inštaluje na vodotesné podstrešie, to musí prechádzať na fasádu.

NL 2_8          NL 2_9

Aké výhody majú vláknocementové obklady budov pre investorov?

 • Nehoria, netavia sa, v prípade požiaru nevznikajú žiadne škodlivé splodiny.
 • Netvorí sa na nich elektrický náboj.
 • Nerušia mobilné siete ani rádiové signály.
 • Nekorodujú, nereagujú ani s kyselinami, ani so zásadami.
 • Sú cenovo výhodné.
 • Umožňujú jedinečný vzhľad v celej škále farieb.
 • Nenáročná a jednoduchá inštalácia, minimálne nároky na strojné vybavenie.
 • Odolné aj pri malej hmotnosti a hrúbke.
 • Odolné proti počasiu a klimatickým vplyvom.
 • Bezúdržbové.
 • Záruka 30 rokov na životnosť a 10 ročná záruka na farebnosť.

Nenechajte si ujsť nové články.

Odoberajte novinky do mailu
Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.