Detská škôlka s hravou strechou

Detská škôlka s hravou strechou

Škôlka vo francúzskom mestečku La Farlède pozostáva z dvoch na prvý pohľad architektonicky odlišných budov. Väčšiu sivú budovu jednoduchej a nenápadnej detskej škôlky prirovnávajú k hracej figúrke v hre Monopoly. Napriek tomu, že sa jedná o pomerne jednoduchú architektúru, veľkoformátové fasádne dosky dodali budovám punc moderného dizajnu.

Jednoduchá, ale dôvtipná

Stavba pôsobí jednoducho, ale zároveň dôvtipne aj vďaka svojmu citlivému tvarovaniu. Ide o prízemnú podlhovastú stavbu so sedlovou strechou, ktorá však vyniká jemnými nuansami. Dbalo sa na vysoký štandard zateplenia oceľovej konštrukcie stavby. Strecha aj fasáda budovy je obložená veľkoformátovými vláknocementovými doskami EQUITONE.

Čarovanie s geometriou

Pôdorys stavby má tvar pravidelného obdĺžnika. Hrebeň strechy je síce v rovnakej výške, ale kľukatí sa po celej dĺžke strechy. V závislosti od kľukatenia sa hrebeňa, stúpajú a klesajú roviny odkvapov po oboch stranách. Sklon strešných plôch však zostáva zachovaný. Tento hravý prístup prepožičiava budove istú ľahkosť, ktorú možno podvedome cítiť a pričom len málokto tuší z čoho pramení.

Pri pohľade na štítovú stranu strechy sa zdá, že budova má symetrické proporcie sedlovej strechy. Avšak pri pohľade zhora je hrebeň kľukatý.

Symbióza dvoch na pohľad odlišných stavieb

Druhé krídlo je o niečo menšie. Jeho fasáda je tiež obložená vláknocementovými fasádnymi doskami EQUITONE vo farebnom odtieni, ktorý zapadá do okolitého prostredia. Na rozdiel od prvej budovy je zastrešená plochou strechou. Samotnú strechu však nemožno vidieť cez zdvihnutý okraj, ktorý sa tiahne po celom obvode. Je síce rovný, ale nemá jednotnú výšku.

Uzavretý hravý priestor

Plot, ktorý je potrebný z hľadiska bezpečnosti, je na niektorých miestach prepojený s obvodovými stenami budov. Hravo umiestnený tieniaci prístrešok tretinou svojej plochy vyčnieva von z ohradeného areálu.

Nenechajte si ujsť nové články.

Odoberajte novinky do mailu
Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.