Architekti v kolíske vláknocementu

Architekti v kolíske vláknocementu

Začiatkom júna pozvala spoločnosť CREATON českých a slovenských architektov na výnimočnú cestu za tradíciou vláknocementu a nevšednou architektúrou do Belgicka.

Prvou zástavkou poznávacej cesty bol výrobný závod ETERNIT v mestečku Kapelle-op-den-Bos neďaleko Bruselu. Od roku 1905 sa k Belgicku viaže minulosť značky ETERNIT, a teda aj dôležitá etapa histórie vláknocementu. Veľkoformátové fasádne obklady EQUITONE sa v súčasnosti vyrábajú výhradne v Belgicku a Nemecku. Výroba vláknocementu je dodnes postavená na tradičnom princípe Hatschek z 19. storočia s využitím najmodernejších technológií.

Hostí privítal Jan Kerstens, produktový manažér EQUITONE, ktorý oboznámil architektov s históriou vláknocementu i značky ETERNIT. Upozornil na jedinečné vlastnosti veľkoformátových obkladov z vláknocementu, pričom vyzdvihol široké možnosti ich uplatnenia na novostavbách i rekonštrukciách.

Po prezentácii nasledovala návšteva výrobného závodu, ktorý sa rozkladá na 16 ha. Prítomní hostia sa na vlastné oči mohli presvedčiť o vysokej kvalite výroby, ktorá dbá na dodržiavanie najprísnejších požiadaviek na akosť produktov. Náročný deň zakončila spoločná večera v blízkom mestečku Mechelen.

Deň v znamení poznávania

Druhý deň bola pripravená mimoriadne pútavá prehliadka stavieb, na ktorých sa uplatnili rôzne typy fasádneho obkladu EQUITONE. Architekti sa mali možnosť inšpirovať použitím obkladu EQUITONE na administratívnych budovách, luxusných apartmánových domoch, ale aj na maloobchodnom showroome.

Po prehliadke referenčných stavieb sa spoločne presunuli do prístavného mesta Antverpy, kde si vychutnali prechádzku historickou časťou mesta.

Nenechajte si ujsť nové články.

Odoberajte novinky do mailu
Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.