Ako rozumne ušetriť na stavbe strechy

Ako rozumne ušetriť na stavbe strechy

Ak túžite po funkčnej streche s dlhou životnosťou, nie je vhodné šetriť na nepravých miestach. Je niekoľko zásad, ktoré je potrebné dodržať nato, aby vaša strecha bola nielen krásna a trváca, ale aj správne technologicky navrhnutá a bezchybne zrealizovaná.

Prevencia opráv

Najdôležitejším pravidlom pre zhotovenie strechy za rozumné peniaze je vyvarovať sa opravám. Pokiaľ dodatočne dôjde k poruchám v streche, môže to znamenať preloženie celej krytiny alebo úpravu skladby strechy. A to rozhodne nestojí za to. Ušetrené peniaze na začiatku realizácie miniete niekoľkonásobne za opravu chybne vykonanej strechy.

Obráťte sa na odborníkov

Bez ohľadu na to, či staviate nový dom, alebo rekonštruujete, projekt stavby vrátane skladby strechy patrí vždy do rúk skúseného projektanta. Ten navrhne vhodnú skladbu strešného plášťa v závislosti od klimatických podmienok, sklonu strechy, povahy stavby atď. Správny návrh skladby strechy je prvým základným predpokladom jej dlhej životnosti.

Skúsený pokrývač prináša istotu

Úlohou pokrývača je rešpektovať projekt a postupovať podľa návrhu skladby strechy, ktorý vypracuje projektant. Profesionál si uvedomuje, že zmenou skladby strešného plášťa ohrozuje nielen životnosť strechy, ale riskuje i svoje dobré meno. Ak však v projekte nájde určité nezrovnalosti, prípadne priamo na stavbe nastanú zmeny oproti pôvodnému projektu, treba na túto skutočnosť vždy upozorniť.

Dbajte na kvalitu materiálov

Strecha, ktorá má slúžiť aj ďalším generáciám, musí byť kvalitná v celej skladbe. K strešnej krytine s predpokladanou dlhou životnosťou (50 a viac rokov) treba vybrať materiály zodpovedajúce jej životnosti. K čomu vám bude top škridla, keď sa vám nekvalitná hydroizolačná fólia rozpadne po niekoľkých rokoch? Nepodceňujte počet odvetrávacích prvkov a kvalitné príslušenstvo.

Veľký formát pomôže ušetriť

Veľkoformátové keramické škridly prinášajú dvojitú úsporu – úsporu materiálu aj času, a to najmä vďaka rýchlejšej montáži. Na pokrytie štvorcového metra strechy postačuje menší počet kusov krytiny. Plošná spotreba veľkoformátových škridiel sa začína približne už od 8,1 ks/m2. Na porovnanie: spotreba pri klasických typoch škridiel sa pohybuje medzi 11 až 16 ks/m2.

Výhody veľkoformátových posuvných škridiel oceňujú aj pokrývači z dôvodu rýchlejšieho kladenia a nižšej spotreby doplnkových a rezaných škridiel pri vytváraní detailov (úžľabia, nárožia), čo vedie k celkovej úspore nákladov na realizáciu strechy.

Voliteľná povrchová úprava

Ak si nepotrpíte na výnimočný vzhľad strechy, ušetriť môžete na škridlách bez povrchovej úpravy. Keď o pár rokov zostarnú, nadobudnú typickú patinu. Na pamiatkových objektoch sa zvyčajne používajú práve škridly bez povrchovej

Tip pre rekonštrukcie

V prípade rekonštrukcie domu, kedy vzniká obytný podkrovný priestor alebo dochádza k celkovej úprave strešného plášťa, sa zvyčajne mení z estetických dôvodov zároveň aj krytina. Ak zachovávate pôvodný krov, môžete využiť posuvné škridly, pri ktorých možno prispôsobiť latovanie dĺžke krokiev.

Ako vybrať spoľahlivého pokrývača

  1. Za realizátora hovoria jeho referencie a skúsenosti,
  2. musí mať prehľad o súčasných materiáloch a technológiách a poznať správne postupy realizácie,
  3. na strechách spolupracuje so stabilným a odborne zdatným tímom,
  4. dbá na nepretržité odborné vzdelávanie,
  5. nikdy sa nenechá vyprovokovať finančným tlakom investora k zmenám, ktoré by ohrozili funkčnosť strechy.

Nenechajte si ujsť nové články.

Odoberajte novinky do mailu
Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.