Ako obnoviť strechu?

Ako obnoviť strechu?

K rekonštrukcii strešnej krytiny dochádza iba ojedinele z dôvodu, že túžime po krajšej streche. K obnove nás najčastejšie doženie až jej nefunkčnosť. Ako obnoviť vyblednutú, poškodenú, machom zarastenú a nefunkčnú strechu tak, aby nám slúžila čo najdlhšie?

Prv než sa pustíte do rekonštrukcie strechy, treba vždy odborne preskúmať celkový stav konštrukcie. Návrh skladby rekonštruovanej strechy patrí do rúk skúseného projektanta. A to platí aj v prípade, ak uvažujete nad dočasným variantom – prekrytím pôvodnej krytiny.

Oprava prekrytím je krátkozraká

Mnohí stavebníci z dôvodu finančných úspor zvolia variant dočasného prekrytia opotrebovanej strešnej krytiny novou krytinou. Najlacnejšou alternatívou obnovy strechy je aplikácia ochranného náteru v niekoľkých vrstvách na očistenú krytinu. Ide však iba o vizuálne riešenie, technický stav strechy to rozhodne nezlepší. Použitie veľkoplošných strešných materiálov, ktoré napodobňujú tvar škridiel, obvykle nesie riziká spojené s možnosťou poškodenia krytiny pôsobením vetra či narušenia celkovej statiky budovy.

Pri spomínaných možnostiach obnovy je navyše problematické zabezpečiť dostatočné odvetranie strešnej konštrukcie. Odborníci varujú, že takto prekrytá strecha nebude odolnejšia proti vplyvom počasia a komplexné riešenie problému môže byť neskôr niekoľkonásobne nákladnejšie.

Prispôsobivá škridla

Vhodným spôsobom rekonštrukcie striech je pálená keramická škridla CREATON Maxima. Je to veľkoformátová krytina s osvedčeným tvarom, vďaka čomu je jej použitie univerzálne. Vhodný rozmer a konštrukcia škridly umožňujú bočné napojenie na pôvodnú betónovú strešnú krytinu.

Tri čelné rebrá ponúkajú vylepšenú ochranu proti dažďu. Vďaka dostatočnému posuvu v hlavovej drážke – až 41 mm – možno škridly veľmi ľahko prispôsobiť vzdialenosti lát a kladenie je tak jednoduchšie. Veľkoformátová škridla CREATON Maxima ponúka výber farieb s vypaľovanými povrchmi engobou a ušľachtilou glazúrou.

Nenechajte si ujsť nové články.

Odoberajte novinky do mailu
Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.