5 rád pre dlhú životnosť strechy

5 rád pre dlhú životnosť strechy

Správne odvetranie strechy je jedným zo základných predpokladov zaručujúcich jej funkčnosť a dlhú životnosť. Ak nechcete, aby vám strecha začala zatekať či vnútorne plesnivieť, poradíme vám niekoľko jednoduchých tipov ako na to.

1. Strecha od projektanta

Bez ohľadu na to, či ide o novostavbu alebo rekonštrukciu, návrh skladby strechy patrí vždy do rúk projektanta. Ten navrhne strechu v závislosti od klimatických podmienok, sklonu strechy, povahy stavby, atď.

2. Kľúčové odvetranie

Správne odvetranie vnútornej vlhkosti preniknutej z obytných priestorov zo strešného plášťa je kľúčové pre dlhú životnosť strechy. Vlhkosť totiž vedie k výskytu a bujneniu drevokazných húb v konštrukcii krovu, plesniveniu tepelnej izolácie, čo spôsobuje jej zhoršené tepelnoizolačné vlastnosti.

3. Kvalitné materiály i pokrývači

Strecha, ktorá má slúžiť aj ďalším generáciám, musí byť kvalitná v celej skladbe. K strešnej krytine s predpokladanou dlhou životnosťou (50 a viac rokov) treba vybrať materiály zodpovedajúce jej životnosti. To isté platí o montážnych prácach. Nepodceňujte kvalitné príslušenstvo, ani referencie a skúsenosti realizátora.

4. Správny výber fólie

Voľba správneho typu poistnej hydroizolačnej fólie je tiež kľúčová pre životnosť strechy a zachovanie jej tepelnoizolačných vlastností. Jej výber ovplyvňuje sklon strechy jej skladba a pod. Za jej správny návrh je zodpovedný projektant.

5. Nárok na záruku

Správne odvetranie strechy je najvýznamnejším faktorom ovplyvňujúcim životnosť strechy. Výrobcovia si to uvedomujú, preto podmieňujú garanciu na strešnú krytinu dodržaním aplikácie predpísaného počtu odvetracích prvkov alebo konštrukciou hrebeňa podľa technickej normy. Nielen typy strešnej krytiny, ale aj jednotlivé modely majú rôzne systémy realizácie odvetrania, preto neexistuje univerzálne pravidlo, ako správne strechu odvetrať. Aby ste nestratili nárok na záruku, dbajte na dodržanie stanoveného počtu odvetracích prvkov v technickom liste.

Nenechajte si ujsť nové články.

Odoberajte novinky do mailu
Janka pracuje vo firme CREATON od 2012 a je zodpovedná za marketingové aktivity pre Slovenskú a Českú republiku v oblasti striech a fasád a z času na čas prispieva novými článkami do blogu.